وبلاگ خبری پن‌لاگ: مجله اکونوميست : قطر 6 برابر ایران از حوزه پارس جنوبی گاز طبیعی تولید کرده است !

به وبلاگ خبری پن‌لاگ: مجله اکونوميست : قطر 6 برابر ایران از حوزه پارس جنوبی گاز طبیعی تولید کرده است ! خوش آمدید | صفحه اصلی | تماس با ما
~   بایگانی   ~
~    تیتر آخرین اخبار    ~
~   رابطه ها   ~
وبلاگ پن‌لاگ
~    وبلاگ اعضای پن‌لاگ    ~

Friday, December 09, 2005
 

مجله اکونوميست : قطر 6 برابر ایران از حوزه پارس جنوبی گاز طبیعی تولید کرده است !

نشریه اکونومیست اعلام کرد، در حالی که قطر تا سال 2010 به بزرگترین تولید کننده ال.ان.جی در جهان تبدیل خواهد شد، سرمایه گذاری های ایران در بخش گاز همچنان به حرکت لاک پشتی خود ادامه می دهد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی مهر به نقل از اکونومیست، ایران دارای دومین ذخایر بزرگ گاز طبیعی در جهان است و می تواند به یک عرضه کننده مهم گاز در بازارهای جهانی تبدیل شود، اما تاکنون صادرات گاز ایران به فقط 126 میلیارد فوت مکعب به ترکیه محدود شده است.
بر اساس این گزارش، سالها تحریمهای آمریکا و تنشهای منطقه ای و سیاسی مانع سرمایه گذاری های کلان در صنعت گاز طبیعی فشرده (ال.ان.جی) و صادرات آن شده است.
حوزه عظیم پارش جنوبی دارای 280 تا 500 تریلیون فوت مکعب ذخایر گاز طبیعی است و در مرز شمالی حوزه گازی قطر قرار دارد و تاکنون دو سوم ذخایر آن دست نخورده باقی مانده است.
این گزارش حاکی است، در حالیکه سرمایه گذاری های ایران در زمینه صادرات ال.ان.جی ناچیز است و ایران تاکنون صنعت صادرات گاز ال.ان.جی ایجاد نکرده است، قطر فعالیت گسترده ای برای برداشت از گاز پارس جنوبی را آغاز کرده است.
ایران با داشتن 940 تریلیون فوت مکعب ذخایر گاز طبیعی دارای توان بالقوه ای برای صادرات ال.ان.جی است، اما این قطر است که در سال گذشته شش برابر ایران از حوزه پارس جنوبی گاز استخراج کرد.
برپایه همین گزارش، در حالیکه قطر قصد دارد تا سال 2010 حدود 77 میلیون تن در سال گاز ال.ان.جی تولید کند، سرمایه گذاری های ایران در زمینه گاز طبیعی و ال.ان.جی همچنان به حرکت لاک پشتی خود ادامه می دهد.
اکونومیست علت عقب ماندن ایران در زمینه صنعت ال.ان.جی را تحریم های آمریکا می داند، چرا که شرکتهای آمریکایی 90 درصد صنعت ال.ان.جی جهان را در اختیار دارند.
افزون بر این، افزایش روز افزون مصرف داخلی گاز طبیعی نیز فشار فراوانی بر توانایی صادرات ایران وارد آورده است.
  منبع خبر


نظر شما: Post a Comment

<< Home

Designed by: خُسن آقا This page is powered by Blogger. Isn't yours?