وبلاگ خبری پن‌لاگ: هشدار جامعه رسانه اي ايران به دولت احمدي نژاد

به وبلاگ خبری پن‌لاگ: هشدار جامعه رسانه اي ايران به دولت احمدي نژاد خوش آمدید | صفحه اصلی | تماس با ما
~   بایگانی   ~
~    تیتر آخرین اخبار    ~
~   رابطه ها   ~
وبلاگ پن‌لاگ
~    وبلاگ اعضای پن‌لاگ    ~

Friday, December 22, 2006
 

هشدار جامعه رسانه اي ايران به دولت احمدي نژاد


روزنا: بيش از 200 تن از روزنامه نگاران و خبرنگاران با امضاي بيانيه اي به نوع رفتار مجموعه دولت نهم و به ويژه وزارت کشور با خبرنگاران در جريان برگزاري انتخابات اخير اعتراض کردند.
در اين بيانيه اعتراض اميز که امضاهاي آن درحال افزايش است، آمده:
رفتار دولت نهم با خبرنگاران كه اخيرا در اعمال محدوديتهاي وزارت كشور و شخص وزير در برابر پوشش شفاف اخبار مربوط به انتخابات به اوج رسيده، نگراني‌هايي جدي در ميان جامعه خبري ايجاد كرده‌است.
مجموعه‌‌اي از بدعتها كه دامنه‌اي از ممنوعيت حضور خبرنگاران در مراحل ثبت نام نامزدهاي انتخابات شوراها تا ايجاد محدوديت‌هايي براي خبرنگاران در ستاد انتخابات وزارت كشور داشته‌است.
كار به جايي رسيده كه وزير كشور رسما از حضور يك خبرنگار ممانعت به عمل آورده و فراتر از آن حق گزينش خبرنگاران حوزه مربوطه‌اش و تعيين تكليف براي رسانه‌ها را براي خود قائل است.
برخوردهاي اينچنيني، علاوه بر ايجاد تصويري مخدوش و مبهم در عرصه بين‌المللي از جريان آزاد اطلاعات در ايران، نشان از فقدان نگرش صحيح نسبت به نقش و جايگاه اصحاب رسانه در مجموعه اين دولت دارد.
انتخابات اخير، از نظر حجم بالاي انتشار اخبار غيررسمي و شايعات از طريق رسانه‌هاي غيررسمي در مقايسه با برهه‌هاي گذشته بي‌نظير بود. يكي از مولفه‌هاي ايجاد چنين ركوردي علاوه بر تاخير مبهم مجريان انتخابات در اعلام نتايج نهايي، محدوديت‌ها و ممنوعيت‌ها براي خبرنگاران و تنگ كردن دهليزهاي جريان اطلاع‌رساني رسمي است.
از بديهيات است كه «شايعه» در غيبت اخبار رسمي شكل مي‌گيرد و دولت فعلي، مقصر اصلي همه نگراني‌ها و ترديدهايي است كه اخبار غير رسمي اين‌روزها ايجاد كرده و جامعه را در مرز بحران قرار داده‌است.
امضاكنندگان اين نامه، به عنوان بخشي از جامعه رسانه‌اي ايران ضمن محكوم كردن اين رفتار و رويكرد، نسبت به تعميم اين سوء تفاهم و انتظار براي تبديل شدن خبرنگاران به كارمندان روابط عمومي دولت احمدي‌نژاد هشدار مي‌دهيم. و خواستار تغيير رويه موجود و ايجاد زمينه اطلاع‌رساني آزاد براي خبرنگاران و عذرخواهي عملي دولت نهم هستيم.
  منبع خبر


نظر شما: Post a Comment

<< Home

Designed by: خُسن آقا This page is powered by Blogger. Isn't yours?