وبلاگ خبری پن‌لاگ: توتال به پرداخت ۸۲ ميليون دلار رشوه در ايران متهم شد

به وبلاگ خبری پن‌لاگ: توتال به پرداخت ۸۲ ميليون دلار رشوه در ايران متهم شد خوش آمدید | صفحه اصلی | تماس با ما
~   بایگانی   ~
~    تیتر آخرین اخبار    ~
~   رابطه ها   ~
وبلاگ پن‌لاگ
~    وبلاگ اعضای پن‌لاگ    ~

Friday, December 22, 2006
 

توتال به پرداخت ۸۲ ميليون دلار رشوه در ايران متهم شد


سرمايه: شركت نفتي توتال فرانسه متهم شد براي دستيابي به يك پروژه در پارس جنوبي 82 ميليون دلار به يك واسطهء نفتي رشوه داده است.
دادگاهي در پاريس در حال بررسي اتهام وارده بر شركت فرانسوي توتال مبني بر پرداخت رشوه براي دستيابي به يك قرارداد دو ميليارد دلاري در حوزهء گازي پارس جنوبي در ايران است.
تحقيقات نشان مي‌دهد كه توتال براي برنده شدن در يك مناقصه توسعهء ميدان گازي پارس جنوبي 82 ميليون دلار به يكي از واسطه‌هاي ايراني رشوه داده است.
اين مبلغ به دو حساب در بانك سوييس واريز شده است. دو حساب مذكور در حال حاضر مسدود شده است.
يكي از مقامات قضايي فرانسه به فايننشال تايمز گفت: «سوييس بر اساس قوانين مبارزه با پولشويي خود به تحقيق در اين خصوص پرداخته است و نتيجهء تحقيقات را به پاريس انتقال داده است.» توتال تاكنون از اظهار نظر در اين خصوص خودداري كرده است.
خطر در كمين توتال
بر اساس اين گزارش رسوايي‌مذكور ضربهء مهلكي براي شركت توتال به عنوان بزرگ‌ترين شركت فرانسوي محسوب مي‌شود.
بر اساس اين گزارش توتال در سال 1997 در قالب كنسرسيومي متشكل از اين شركت و شركت گاز پروم روسيه، پتروناس مالزي و شركت‌ملي نفت ايران به عنوان برندهء يك مناقصهء توسعه‌اي در پارس جنوبي اعلام شد.
توتال از سال 1950 در ميادين نفت و گاز ايران مشغول فعاليت است و تاكنون در برابر فشارهاي آمريكا براي ترك اين كشور مقاومت كرده است.
اين شركت در سال 2004، سهام 40 درصدي خود در پروژهء پارس جنوبي را به شركت ملي نفت ايران واگذار كرد اما هنوز اين شركت در بهره‌برداري از اين پروژه سهيم است.
بسته شدن حساب توتال در سوييس
در عين حال شبكهء خبري بي.بي.سي نيز اعلام كرد: «بنا بر اعلام مقامات، هدف از اين تحقيق و تفحص اين است كه آيا در جريان امضاي قرارداد ميان ايران و شركت توتال پرداخت‌هاي غيرقانوني و اختلاس صورت گرفته است يا خير.»دو بازپرس دادسراي پاريس مامور اين تحقيق و تفحص شده‌اند و در صورتي كه آن‌ها نتيجه‌گيري كنند كه در ارتباط با سرمايه‌گذاري شركت توتال تخلفي رخ داده، اقدام به تشكيل پرونده خواهند كرد.
آن‌گونه كه از مراجع قضايي فرانسه نقل شده، دادستاني پاريس پس از آن تصميم به تحقيق و تفحص از شركت توتال گرفت كه حساب بانكي يك ايراني در كشور سوييس به حكم دادگاه و در ارتباط با اتهام پولشويي مسدود شد.
  منبع خبر


نظر شما: Post a Comment

<< Home

Designed by: خُسن آقا This page is powered by Blogger. Isn't yours?