وبلاگ خبری پن‌لاگ: 10آذر:سالروز قتل های زنجيره ای بر سر گور قربانيان

به وبلاگ خبری پن‌لاگ: 10آذر:سالروز قتل های زنجيره ای بر سر گور قربانيان خوش آمدید | صفحه اصلی | تماس با ما
~   بایگانی   ~
~    تیتر آخرین اخبار    ~
~   رابطه ها   ~
وبلاگ پن‌لاگ
~    وبلاگ اعضای پن‌لاگ    ~

Thursday, December 01, 2005
 

10آذر:سالروز قتل های زنجيره ای بر سر گور قربانيان

?اگر چه قتل هاى آذر ماه سال ۷۷ نخستين موارد قتل دگرانديشان و مخالفان سياسى نبود و پيشينه ى آن به قتل‌هاى سالهاى پيش و كشتارهاى هولناك دهه ۶۰ باز مي‌گردد، اما ربايش و قتل‌هاى سال ۷۷ نشاندهنده تلاش آمران و عاملان آن در ايجاد ارعاب و انعكاس وحشت‌آور آن در جامعه بود.?
هفت سال از سلسله قتل‌هاى تعدادى از روشنفكران، منتقدان ومخالفان سياسى ايران توسط وزارت اطلاعات جمهورى اسلامى مي‌گذرد. اين قتل‌ها كه با كشتن پروانه و داريوش فروهر درمنزل‌شان آغاز شد، جامعه را تكان داد. اجساد دو عضو كانون نويسندگان ايران محمد مختارى و محمد جعفرپوينده نيزچندى بعد در حاليكه به طرز فجيعى خفه شده بودند، در بيابانها اطراف تهران پيدا شد. برانگيختگى مردم و اعتراض‌هاى اجتماعى منجر به پيگيرى اين قتل‌ها شد تا آنجا كه پرونده‌اى در اين رابطه تشكيل شد و چند تن بعنوان عوامل خودسر متهم به ارتكاب اين جنايات شدند. سعيد امامى رهبر اين عوامل در زندان دست به خودكشى زد. اما از سوى ديگر همانگونه كه در بيانيه "كانون نويسندگان ايران" به مناسبت هفتمين سالگرد قتل‌هاى زنجيره‌اى آمده، پس از آن كه چند تن از عوامل اجرايى و خرده پاى اين جنايات بطور نمايشى به دادگاه فرستاده شدند و قضيه به گونه‌اى جمع شد، نه تنها منشاء اصلى و ابعاد مختلف اين جريان و مجازات عاملان و امران جامه عمل نپوشيد، بلكه ناصر زرافشان عضو كانون و وكيل خانواده هاى قربانيان اين جنايات بخاطر پافشارى بر افشاى حقيقت به زندان افتاد. اين پرونده هنوز مفتوح است.
كانون نويسندگان ايران در بيانيه‌ی خود به مناسبت هفتمين سالگرد قتل‌هاى زنجيره‌اى تاكيد كرده است كه "همچنان به روشن شدن حقيقت ماجرا - و تمامی حقيقت - در اين پرونده و تعقيب آمران و عاملان اين قتل‌ها و آزادی بي‌قيد و شرط ناصر زرافشان پای مي‌فشارد". در اين بيانيه خاطر نشان مي‌شود كه گرچه پيشينه ساكت كردن دگرانديشان به قتل‌هاى سال‌هاى پيش و كشتارهاى هولناك دهه ۶۰ بازمي‌گردد، اما ربايش و قتل‌هاى پى در پى دگرانديشان در سال ۷۷ در فواصل كوتاه به شيوه‌اى انجام شد كه نشان مى‌داد به ويژه ارعاب و انعكاس وحشت‌آور آن در جامعه مورد نظر عاملان و آمران آن است.
صفا پوينده خواهر محمدجعفر پوينده در پاسخ به اين پرسش كه پيگيرى‌هاى خانواده قربانيان قتل‌هاى زنجيره‌اى در چه مرحله‌اى است ميگويد:
?والله در رابطه با پرونده، ما در اين هفت سال جز انعكاس صداى فرياد خودمان هيچ صدايى نشنيده‌ايم و جز تكان هاى كله هاى سنگى و خواب آلوده بازپرستان درپيگيرى اين پرونده نشانه اى نديده ايم. با اين حال همچنان خواهان پيگيرى هستيم و اميدواريم كه در پروسه تاريخ اين پرونده مفتوح باقى نماند.?
امسال به روال معمول، خانواده‌هاى مختارى و پوينده با همراهى و يارى كانون نويسندگان ايران در امامزاده طاهر مراسم يادبود برگزارمي‌كنند. صفا پوينده در همين زمينه و اينكه چه خواهند كرد، مي‌گويد:
?در طول اين هفت سال هيچوقت كسى نه به ما مسجدى، نه سالنى و نه جا و مكانى داده و امسال هم به روال سالهاى قبل فقط مي‌توانيم سرمزار در امامزاده طاهر جمع شويم. خودمان روز جمعه يازدهم آذر از ساعت ۲ الى ۴ بعد از ظهر در امامزاده طاهر هستيم. كانون نويسندگان هم اعلام پشتيبانى كرده است. ما از دوستانى كه علاقمند هستند دعوت مي‌كنيم در فضاى قبرستان گردهم آيند.?
  منبع خبر


نظر شما: Post a Comment

<< Home

Designed by: خُسن آقا This page is powered by Blogger. Isn't yours?